30 listopada 2022 roku,Microsoft i OpenAIogłosiły światu nowy projekt -ChatGPT, który wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do generowania rozmów. ChatGPT zyskałponad milionużytkowników w ciągu zaledwie5 dni(dla porównania Netflixowi zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi 10 miesięcy, a Instagramowi 2,5 miesiąca).

Googlenie mógł pominąć reakcji na tak ogromny sukces jednego z swoich największych rywali. W lutym tego roku oficjalnie zaprezentowałwłasnego chatbotawykorzystującego sztuczną inteligencję o nazwieBard.

CNNpodało, że w wersji demonstracyjnej (dostępnej dla wszystkich) opublikowanej przez Google na Twitterze wpisano pytanie:“O jakichnowychodkryciach z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) mogę powiedzieć mojemu 9-latkowi?”.

Bard odpowiedział, że:“JWST zrobił pierwsze zdjęcia planety poza naszym Układem Słonecznym”. Problem w tym, że według oficjalnych informacji NASA, takie zdjęcie wykonano nie obecnie, a w2004 roku.

Efekt tej błędnej odpowiedzi? Akcje macierzystej spółki Google, Alphabetu spadły o100 miliardów dolarów! Od tego czasu dostępność narzędzia została zawężona jedynie doużytkownikówze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii, aby w konsekwencji zebrać feedback i poprawiać na podstawie tej próby jakość jego działania.

Udostępnienie chatbota w Europie zostało opóźnione jednak przez brak wystarczających informacji na temat ochrony prywatności Europejczyków (źródło). Ostatecznie, uporano się z tymi problemami i od 13 lipca Bard stał się ogólnodostępny na terenie Europy.

Posiadając już dostęp do Barda, podzielę się z Tobą informacjami, jak go uruchomić i przetestować oraz jak spisał się w zadaniach, które dla niego przygotowałem.

Jak uruchomić Bard?

Aby sprawdzić tego chatbota wystarczy:

  1. Wejdź na stronę bard.google.com.
  2. Zaloguj się za pomocą Twojego konta Google.
  3. Następnie zapoznaj się z warunkami i prywatnością.
  4. Po wyrażeniu zgody możesz już korzystać z tego narzędzia!

Jak widzisz, 4 proste kroki, które zajmą Ci maksymalnie 5 minut umożliwią Ci rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia!

Przykłady użycia

Poniżej na 3 przykładach pokażę Ci, do czego można użyć Barda i jak to narzędzie wypada na tle chatbotów konkurencji.

1. Aktualność informacji:

Wiedza ChatuGPT w darmowej wersji jest ograniczona do września 2021 roku. Bard posiada dostęp do aktualnych informacji, co pokazuje poniższy przykład.

Polecenie: “Kto wygrał mistrzostwa świata w piłce nożej w 2022 roku?

  • co jest zgodne z prawdą.

Postanowiłem doprecyzować u źródła, jak wygląda kwestia aktualności danych. W odpowiedzi na moje pytanie “Do jakiego momentu posiadasz aktualne informacje?”, otrzymałem niniejszą odpowiedź:.

W tym aspekcie, narzędzie Google ma przewagę nad bezpłatną wersją ChatGPT od Microsoftu i OpenAI.

2. Research konkurencji

Jednym z zadań osób związanych z rekrutacją jest analiza konkurencji i aktualizowanie danych o rynku. Dlatego sprawdziłem, jak z tym radzi sobie czatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Polecenie:“Stwórz listę konkurencji dla firmy Microsoft. Skup się na firmach oferujących rozwiązania sztucznej inteligencji. Ogranicz się tylko do polskiego rynku. Przedstaw powyższe wyniki w formie tabeli. 1 kolumna: nazwa firmy. 2 kolumna: opis firmy w maksymalnie 4 zdaniach. 3 kolumna: liczba pracowników. 4 kolumna: link do strony internetowej danej firmy”.

Chociaż odpowiedź wygląda wizualnie dobrze, to poprawność danych jest bardzo wątpliwa. Przykładowo, sprawdzając firmę Allegro, według jednego zraportów, które przygotowali czy profilu na Linkedin, ich liczba pracowników jest inna niż w podanej odpowiedzi. Podobnie sytuacja wygląda np. zCeneo, gdzie liczba pracowników według ich profilu na Linkedin to ok. 200, co potwierdziło również jedno z ich ogłoszeń o pracę (źródło).

3. Otwieranie linków i przygotowanie podsumowań

Poprosiłem czatbota, aby podsumował artykuł, który napisałem, “Bing Chat - praktyczne zastosowania”.

Polecenie:

"Jesteś ekspertem ds. copywritingu. Dostałeś za zadanie podsumować ten artykułhttps://www.beetalents.com/posts/bing-chat-praktyczne-zastosowania”.

Odpowiedź poniżej.

Podane informacje nawiązują do Bing Chatu, natomiast w ogóle nie pokrywają się z treścią mojego artykułu. Bard nie wykonał tego zadania prawidłowo.

W celu sprawdzenia, czy to nie był pojedynczy błąd, poprosiłem o podsumowanie benefitów, które oferuje Bee Talents, wskazując link prowadzący do zakładki kariera na naszej stronie Bee Talents.

Polecenie “Zachowuj się jak ekspert ds. copywritingu. Podsumuj z tej strony https://www.beetalents.com/kariera jakie benefity oferuje Bee Talents”.

Summary

Przetestowałem Barda w kilku podstawowych zadaniach. Na pierwszy rzut oka, przewagą Barda nad ChatGPT w bezpłatnej wersji jest dostęp do aktualnych danych, które mimo to nie zawsze są prawidłowo zwracane w odpowiedziach.

Z pewnością to narzędzie wymaga większej ilości testów, aby móc dokładniej opowiedzieć o jego wadach i zaletach, co zamierzam uczynić w następnym blog poście.

A czy Ty znasz już Barda? Jeżeli tak, podziel się o tym w komentarzu lub napisz do mnie na LinkedIn :) Do spisania! 🙂