W poprzednim artykule opowiedziałem, czym jest Bard, jak go uruchomić oraz przetestowałem go w trzech różnych zadaniach. Zgodnie z zapowiedzią, w tym blog poście, przeprowadziłem większą liczbę testów oraz porównałem narzędzie Google do jego największych konkurentów, czyli ChatGPT i Bing Chat od Microsoftu i Open AI. Wybrałem 5 zadań, w których czatbot mógłby pomóc rekruter(k)om czy sourcer(k)om. Każde narzędzie otrzymało identyczne polecenie. Pod odpowiedziami zamieściłem komentarze. Na końcu tego artykułu znajdziesz tabelę, w której opisałem, jak Bard, ChatGPT i Bing Chat spisały się we wskazanych zadaniach. Zapraszam do czytania :)
Wyjaśnienie terminów
Polecenie:
Zachowuj się jak rekruter(ka), który/a otrzymał(a) za zadanie wyjaśnienia terminów w ogłoszeniu o pracę na stanowisko specjalisty/tki ds. rekrutacji. Terminy do wyjaśnienia: B2B, B2C, sourcing, ATS.
Bard:
Chat GPT:
Bing Chat (styl: zrównoważony):
Mój komentarz:
Każdy z czatbotów dostarczył definicje terminów, które wskazałem. Najbardziej zwięzłe wyjaśnienia przedstawił Bard, natomiast najbardziej rozbudowane ChatGPT.
W kwestii poprawności definicji, największą trudność sprawiło słowo “sourcing”. Propozycja Bing Chat jest według mnie najbardziej trafna, ponieważ odnosi się do poszukiwania kandydatów (ek), którzy w znacznej większości nie są bezrobotni i nie szukają aktywnie nowego pracodawcy.
Nie zgadzam się z wyjaśnieniem Bard, który wśród przykładów sourcingu przedstawił publikowanie ogłoszeń o pracę czy śledzenie portali społecznościowych.
Podsumowanie dłuższych tekstów
Polecenie: Zachowuj się jak ekspert(ka) ds. copywritingu. Wymień, jakie zastosowania ma Bing Chat na podstawie poniższego tekstu [wkleiłem tekst z tego artykułu].
Bard:
Chat GPT:
Mój komentarz:
Bard i ChatGPT poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Przedstawili 4 zastosowania Bing Chatu, które co najważniejsze pochodzą ze wskazanego artykułu.
Bing Chat posiada ograniczenie napisanego przez nas polecenia do 2 000 znaków. Nawet przy podzieleniu dłuższego tekstu na mniejsze części i poleceniu, żeby podsumował cały tekst, Bing Chat odpowiada tylko na fragmenty przesłanego materiału. Zdecydowanie Bing Chat nie jest przeznaczony do podsumowywania dłuższych tekstów. PS Nie zamieszczam w tym przykładzie zrzutu ekranu z odpowiedzią z tego narzędzia, ponieważ przy długości artykułu, który miał podsumować i ograniczeniu liczby znaków, screenshotów byłoby łącznie 5, a i tak dotyczyłyby fragmentów, a nie całości oryginalnego tekstu :)
Tworzenie ogłoszenia o pracę
Polecenie:
Zachowuj się jak ekspert(ka) ds. rekrutacji. Otrzymałeś/aś za zadanie stworzenie ogłoszenia o pracę na stanowisko Tech Recruiter(ka).
Wymagania:
- min. 2 lata doświadczenie w rekrutacji
- umiejętność sourcingu
- język angielski min. na poziomie B2
- wysokie umiejętności komunikacyjne
Oferta:
- wynagrodzenie od 8000 do 10000
- Umowa o pracę lub B2B
- prywatna opieka medyczna
- lekcje języka angielskiego w godzinach pracy
Bard:
ChatGPT:
Bing Chat (styl: zbalansowany):
Mój komentarz:
Bard przygotował zwięzły i bardzo ogólny wariant ogłoszenia o pracę. Zaproponował krótkie wprowadzenie o tym, kim jesteśmy i kogo poszukujemy, a następnie przeszedł do opisu obowiązków, wymagań i oferty, zawartych w formie podpunktów.
Propozycje ogłoszeń ChatGPT i Bing Chatu są na pierwszy rzut oka podobne do siebie. Wstęp ChatGPT zawiera informacje o naszej firmie. Bing Chat postawił bardziej na przedstawienie profilu dopasowanej osoby do tego stanowiska.
Bing Chat zawarł informacje o obowiązkach, które rzeczywiście mogłyby być związane ze stanowiskiem Tech Recruitera/ki. ChatGPT nie dodał tej sekcji.
Z kolei wymagania i oferta w przypadku ChatGPT jest dużo bardziej rozbudowana i spersonalizowana niż w przypadku odpowiedzi Bing Chatu, np. przy podpunkcie związanym z opieką medyczną dodał “od siebie” rozwinięcie “gwarantująca Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu”, o co nie był bezpośrednio proszony.
Kreatywny tytuł
Polecenie:
Zachowuj się jak specjalist(k)a ds. copywritingu. Stwórz propozycję 3 kreatywnych tytułów na konferencję Talent Acquisition. Tematem wystąpienia jest sztuczna inteligencja w rekrutacji.
Bard:
ChatGPT:
Bing Chat (styl: kreatywny):
Mój komentarz:
To, w jakim stopniu każdy z podanych tytułów jest kreatywny, jest sprawą subiektywną. Ostateczną ocenę pozostawiam więc Tobie. Moim zdaniem druga propozycja od ChatGPT pt. “Nurtując Innowacje” nie jest odpowiednia (lepszymi opcjami pod kątem poprawności języka polskiego byłyby w tym wypadku np. “Zgłębiając innowacje” czy “Nurtujące innowacje”).
W tym miejscu chciałbym też wyróżnić sugestie od chatbotu Bard, ponieważ każda z nich została dokładnie opisana i wyjaśniona. Ułatwia to dalsze prace nad modyfikacjami i wybraniem docelowego tytułu.
Sourcing
Polecenie:
Zachowuj się jak profesjonalny/a rekruter(ka), który/a otrzymał(a) zadanie znalezienia najlepszego/j kandydata/ki na stanowisko iOS Mobile Developer w Krakowie. Osoba ta musi mieć min. 2 lata doświadczenia na takim samym lub podobnym stanowisku, znać język programowania Swift lub Objective-C oraz metodologię Scrum. Nie szukasz osób na stanowisku manadżerskim. Stwórz boolean, który będziesz mó(o)gł użyć w wyszukiwarce Google. Użyj różnych operatorów. Zaproponuj proszę kilka alternatyw.
Bard:
ChatGPT:
Bing Chat (styl: precyzyjny):
Mój komentarz:
Bard podał booleany, które nie zwrócą nam żadnych wyników. Dlaczego? Ponieważ operator cudzysłów jest stawiany za każdym razem w złym miejscu. Prawidłowym rozwiązaniem byłoby postawienie tego operatora przy każdej frazie na początku i na końcu, np. “ios mobile developer” “krakow”.
ChatGPT najlepiej poradził sobie z tym zadaniem. Każdy operator został zastosowany prawidłowo oraz otrzymałem 5 alternatyw, które mogę wykorzystać.
Bing Chat poprawnie użył operatorów, natomiast fraza "2 years" i "2 years experience", która znajduje się w drugim i trzecim przykładzie, powoduje, że otrzymam kolejno: 1, 4 oraz 3 wyniki wyszukiwania, co jest zdecydowanie zbyt małą liczbą, aby prowadzić działania sourcingowe.
Zakończenie
W ramach podsumowania przygotowałem dla Ciebie poniższą tabelę z tym, jak wypadł Bard, ChatGPT i Bing Chat w każdym zadaniu.
Czy używałaś/eś już tych 3 najpopularniejszych czatbotów? Jeżeli tak, to podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu lub napisz do mnie na LinkedIn :) Do spisania! 🙂