*Post powstał w ramach współautorstwa Mariki Kachelskiej i Adriany Gęsiarz

To właśnie od tej usługi zaczynaliśmy tworzyć Bee Talents. Choć na pewien czas większą popularnością cieszył się model RPO (rekruter na wyłączność), to od kilku miesięcy obserwujemy na rynku ponowne zainteresowanie współpracą na zasadach RF/SF - zarówno ze strony klientów do nas powracających, jak i zupełnie nowych.

Czym jest RF/SF w Bee Talents?

RF/SF (retainer fee / success fee) to model pracy z agencjami rekrutacyjnymi, w którym współpraca nie jest ograniczona czasowo, a kończy się dopiero w momencie zatrudnienia odpowiedniej osoby do zespołu klienta. Co istotne, możesz nam zlecić pojedynczą lub kilka rekrutacji, a po naszej stronie będzie zajęcie się całym procesem oraz dowiezienie konkretnych wyników we współpracy z Twoim zespołem.

W Bee Talents zależy nam na utrzymaniu wysokich standardów współpracy, stąd rekruter_ka obsługuje mniej projektów rekrutacyjnych niż to, co standardowo spotykamy na rynku. Pracując w maksymalnie 6 projektach na raz, rekruter_ka może poświęcić klientom wystarczająco dużo uwagi i czasu, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat.

Ale to nie wszystko! Poniżej lista kluczowych praktyk naszego zespołu, które z naszego doświadczenia wpływają na sprawny proces rekrutacyjny i dobrą komunikację z naszymi klientami.

RF/SF w Bee Talents - nasze praktyki

Spotkanie kick-off

Czyli pierwsza, około godzinna rozmowa zespołu projektowego po stronie Bee Talents z klientem. Na podstawie opracowanej przez nas metodologii zbieramy wszystkie informacje odnośnie firmy, roli oraz oczekiwań klienta. Celem spotkania jest uzbrojenie nas w komplet informacji na start, dzięki czemu nie tylko umiemy tworzyć wartościową komunikację (w postaci kreacji ogłoszenia czy wiadomości do kandydatów), ale też jesteśmy w stanie skutecznie odpowiadać kandydatom na ich pytania. 

Spotkanie kończy się przesłaniem przez nas podsumowania w formie tabeli, w której zarówno my, jak i klient, w każdej chwili możemy sprawdzić ustalenia. To sprawia, że w czasie współpracy nie mamy potrzeby dopytywać o rzeczy, które zostały poruszone w czasie kick-offa, a jedynie o dodatkowe kwestie, np. wynikające ze szczegółowych pytań kandydatów (o ile się takie pojawią).

Z naszego doświadczenia wynika, że spotkanie kick-off zarówno znacząco przyspiesza rozpoczęcie procesu rekrutacyjnego, jak i ułatwia współpracę między naszym zespołem a Hiring Managerem.

Szybkość komunikacji

W czasie naszej ponad 8-letniej przygody z rekrutacjami przetestowaliśmy wiele form i kanałów komunikacji. Okazuje się, że oprócz stałego kontaktu mailowego dobrą metodą jest także kanał na Slacku. Co istotne, klienci mają kontakt z osobą prowadzącą projekt oraz z leaderem_ką. Takie połączenie sprawia, że nie tylko dostarczamy bieżącą wiedzę o realizowanych aktywnościach i statusie procesu, ale też zapewniamy stałe wsparcie osoby nadzorującej.

Dlaczego zależy nam na doskonałej komunikacji? Bo ta przekłada się na sprawny kontakt z kandydatami_tkami i znacząco zwiększa szansę na szybkie zamknięcie procesu! Rekruter_ka nadzorujący_a proces na bieżąco informuje klienta o feedbacku na temat tego, jak odbierana jest oferta na rynku, ale też o każdym z kandydatów_tek przesyła szczegółowy brief z kompletnymi informacjami o jego_jej motywacji, doświadczeniu, oczekiwaniach czy dostępności. 

Co mówią o komunikacji nasi klienci:

“Sukces współpracy pomiędzy BeeTalents a Grupą Żywiec to głównie zasługa transparentnej komunikacji, wzajemnego szacunku, wspólnego celu i dbałości o pozytywne doświadczenia kandydatów w trakcie procesu rekrutacji.”

- Maryana Kateba, Senior Recruitment and EB Specialist, Grupa Żywiec S.A.

Przeczytaj customer story Grupy Żywiec

Regularne raportowanie

Raz w tygodniu każdy z klientów otrzymuje od nas raport. Jest to przejrzyste i zrozumiałe podsumowanie pracy wykonanej w danym okresie, wraz z liczbą kandydatów_tek w procesie i adnotacją, na jakim etapie rekrutacji się znajdują. Raport zawiera także komplet danych, czyli informację o konwersjach z komentarzem odnoszącym wynik do sytuacji rynkowej. Ze swojej strony w każdym raporcie przedstawiamy także kroki na następny tydzień wraz z propozycjami, co warto zmienić w procesie. 

Zależy nam na budowaniu partnerskich relacji z klientami - a jasna komunikacja to jej podstawa. Regularne raporty pozwalają nam szybko wyłapywać pola do udoskonaleń w procesie i zapewniają bezpieczeństwo obu stronom. Każda z osób zaangażowanych we współpracę w każdym momencie wie, co się w nim dzieje!

Co mówią o raportach nasi klienci:

“Współpraca z firmą Bee Talents przyniosła nam efektywne i skuteczne procesy rekrutacyjne, pomimo wyzwań związanych z ograniczoną pulą kandydatów na rynku. Regularne raporty i szczegółowe statystyki zapewniały transparentność i możliwość bieżącego monitorowania postępów, a ich zrozumienie i elastyczność wobec naszych potrzeb przyczyniły się do zapełnienia wszystkich otwartych ról w naszej organizacji.”

- Zespół Accounto

Przeczytaj customer story Accounto

Team sourcing

Niektóre z rekrutacji są trudniejsze - przez niszowe stanowisko lub sytuację na rynku. W takiej sytuacji nasz zespół zmienia się w prawdziwy… ul - i kolejne Pszczoły angażują się w taki projekt. Jak to robimy?

Na początku istnienia Bee Talents wypracowaliśmy technikę team sourcingu, która polega na zarezerwowaniu czasu większej grupy rekruterów w organizacji na pisanie wiadomości na jeden projekt rekrutacyjny. To oznacza, że zespół Bee Talents jest w stanie stworzyć w ciągu tylko jednej godziny tyle spersonalizowanych wiadomości do potencjalnych kandydatów_tek na konkretne stanowisko, ile jeden rekruter pisałby przez kilka godzin. Dzięki temu trafiamy do maksymalnej puli kandydatów w stosunkowo krótkim czasie.

To strategia, która z powodzeniem pomogła nam uporać się z niejednym wyzwaniem rekrutacyjnym!

Czy RF/SF jest dla Ciebie?

Nie jesteś pewny_a, czy to usługa dla Ciebie? Zastanawiasz się, jak to dokładnie działa i ile kosztuje? Chętnie pomożemy! 

Umów się na niezobowiązującą rozmowę z naszymi Account Managerkami Sarą i Anią

W formularzu możesz wybrać dogodny termin oraz długość spotkania. Już w czasie 30 minut możemy z powodzeniem porozmawiać o tym, przed jakimi wyzwaniami stoisz i czy jesteśmy w stanie wesprzeć Cię w Twoich procesach. 

A jeśli wolisz do nas napisać, czekamy na Twoją wiadomość na: hello@beetalents.com.